Kategorie
Copywriting

Dodawanie nagłówków – jak dobrać nagłówki pod SEO

Czujecie się przytłoczeni ilością nagłówków i nie wiecie, na który się zdecydować? Ten artykuł jest z pewnością dla Was! Dzisiaj omówimy znaczenie tajemniczych oznaczeń H1, H2 itp. oraz wyjaśnimy, jak powinno przebiegać dodawanie nagłówków. Zapraszamy do lektury!

Hierarchia nagłówków

Obiecaliśmy wyjaśnienie tajemniczych oznaczeń nagłówków i właśnie temu poświęcimy ten fragment artykułu. Jak mogliście zatem zauważyć, nagłówki oznaczone są dużą literą “H”, przy której stoją odpowiednio cyfry 1, 2, 3, 4, 5, 6 i to właśnie dzięki nim możecie rozszyfrować hierarchię nagłówków. Im mniejsza cyfra, tym „ważniejszy” nagłówek i na odwrót – im większa cyfra tym „mniej ważny”.

Opis znaczenia poszczególnych nagłówków

  • H1 – ten rozmiar stosujemy jedynie w najważniejszym nagłówku tekstu, czyli w tytule.
  • H2 – drugi najważniejszy rozmiar zaraz po H1. To właśnie dzięki niemu możemy nadać treści przejrzystą strukturę, dzieląc ją na fragmenty omawiające kluczowe zagadnienia.
  • H3 – ten nagłówek pozwala podzielić treść znajdującą się pod nagłówkiem H2 na mniejsze fragmenty; zwykle omawiane są w nim zagadnienia rozwijające temat z H2.
  • H4 – ten nagłówek wyznacza miejsca na szczegółowe rozwinięcie zagadnień poruszonych w treści pod H3.

Adekwatnie do zasad powyżej stosuje się nagłówki H5 i H6. Przy wyborze nagłówków powinniście zatem kierować się zasadą „podrzędne zawsze opisują nadrzędne”.

Przykład dodawania nagłówków

Abyście lepiej zrozumieli dzisiejszy zagadnienie, przygotowaliśmy dla Was przykładowy schemat dodawania nagłówków w tekście o zdrowych słodyczach:

H1: Zdrowe słodycze – jak je przygotować w domu?

H2: Dlaczego warto przejść na zdrowe słodycze?

H3: Znany skład

Nagłówek H3: Dietetyczne wersje

H3: Zdrowy cukier

H2: Czy przygotowanie zdrowych słodyczy jest trudne?

H3: Kilka przepisów na zdrowe słodycze

H4: Nutella z awokado

H5: Korzyści z jedzenia awokado

H4: Zdrowe rafaello

H2: Podsumowanie

Tak właśnie powinna wyglądać prawidłowa struktura tekstu, dzięki której artykuł staje się przejrzysty i łatwy do czytania. Jak mogliście zauważyć w powyższym przykładzie wyraźnie widać, które fragmenty tekstu są najważniejsze, a które są jedynie uzupełnieniem całości.

Dodawanie nagłówków a słowa kluczowe

Algorytmy w wyszukiwarkach zwracają uwagę, nie tylko na przejrzystość tekstu (czyli podzieleniu go na fragmenty za pomocą odpowiednio dostosowanych nagłówków), ale też na słowa zawarte w śródtytułach, bo to dzięki nim wiedzą, które zestawienia wyrazów są szczególnie ważne.

Dlatego właśnie nagłówki są idealnym miejscem na dodawanie słów kluczowych, na które artykuł ma być pozycjonowany.

Jak często używać słów kluczowych w nagłówkach?

Częstotliwość używania słów kluczowych w nagłówkach zależy od długości tekstu. Frazy kluczowe powinny znaleźć się przede wszystkim w nagłówku H1, nie mogą przekraczać 75% nagłówków H2 oraz 50% nagłówków H3. Co więcej, do słów kluczowych Google wlicza  również formy odmienione przez przypadki.

Należy pamiętać o tym, aby tekst miał naturalny wydźwięk. Nadmiar nagłówków wpłynie tak samo negatywnie na ocenę algorytmów, jak ich niedobór.

Dodawanie nagłówków a SEO

Podsumowując, poruszyliśmy kwestię nadmiaru lub niedoboru słów kluczowych w nagłówkach i jak wpływa ona na ocenę algorytmów. Teraz odpowiemy na pytanie, jak często dodawać nagłówki pod SEO?

Znów punktem wyjścia jest naturalny wydźwięk tekstu. W rzeczywistości poleca się wstawiać nagłówki co 500-1000 znaków ze spacjami, a zgodnie z wytycznymi pisania dla YoastSEO co 1250–2100 zzs.

Powód jest prosty – długie bloki tekstu bez wątpienia sprawiają, że jest on mniej zrozumiały i zniechęcają czytelników do dalszej lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *